Když se koukám zhora na terasovitá políčka nemůžu se ubránit pocitu, že právě dřepím na hrázi rybníky někde na jihu Čech.
Letos jsme se pustili do rolnického dobrodružství a namísto jihočeského kapra se chystáme v nejbližších dnech vysázet na třech horských rýžových políčcích rýži. Už během dubna jsme zaseli a sazečky se mají pěkně k světu a vesele se zelenají.
... pohnojit zkvašenými rýžovými plevami, zorat a jemně, jemně prokypřit, až se vytvoří hebounké blátíčko...
I zbojník pomáhal. Chycené pulčíky nosil z horního do dolního políčka, pak do malého prostředního...
Kromě pulců, žab, vodoměrek a vodouchů jsme letos chytili i mizukamakiri čili jehlanku (Ranatra chinensis). Snad se podaří najít i dnes již vzácnoou mohutnatku (japonsky tagame, Lethocerus deyrollei).
Ve volném čase pak do dubového a osikového dřeva nabouchat špuntíky s houbovou plísní. A když se povede, budou příští rok na podzim šiitake (v Čechách se, tuším, prodávají sušené houby šiitake, ale botanika má pro ně název houževnatec jedlý) a nameko alias šupinkovka nameko nepostradatelná přísada polévka misoširu.
Tenhle týden ještě posekat trávu na hrázích aze a pak už sázení...
Krásné fotky, obzvlášť ty odrazy stromů a zbojník na pásáku ;-)
OdpovědětVymazatdíky ;-)
OdpovědětVymazatKrásné fotky, hezky přiblíženo pěstování rýže a malý zbojník nezapře své zeměděksjé předky
OdpovědětVymazatTaky si říkám, že jsem se (velkou) (pořádně velkou) oklikou vrátil ke kořenům. Zbojníkův praděda má určitě radost.
OdpovědětVymazat